Przemysł w Radomiu
Radom to czternaste miasto, co do wielkości w Polsce, z liczbą mieszkańców oscylującą nieco powyżej dwustu tysięcy. Znajduje się tu siedziba powiatu radomskiego, wojewódzki urząd skarbowy, sąd i prokuratura okręgowa, a także delegatury ABW, IPN, Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Radom jest znany również jak organizator Radom Air Show – Międzynarodowych Pokazów Lotniczych. W Radomiu odbywają się także Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski i Radomski Festiwal Jazzowy.
Radom to także miasto prężnie rozwijające się pod względem przemysłu. Znajdują się tutaj chociażby Fabryka Broni Łucznik oraz Polska Grupa Zbrojeniowa. W Radomiu działa także Polski Tytoń Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A., Radomska Wytwórnia Telekomunikacyjna, Komandor S.A., Zakłady Automatyki Kolejowej „Kombud” S.A., eSky.pl S.A., Odlewnia Ciśnieniowa Stopów Cynku i Aluminium LENAAL, Zbyszko Company Sp. z o.o. oraz Global Cosmed Group S.A. W Radomiu oraz w lokalnych Pionkach założona została podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan oraz podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice w Iłży. W powiecie działają również zakłady produkcyjne: Zakład Mięsny Novopol, zakłady chemiczne Bochem z Działek Suskowolskich, Fabryka Amunicji Myśliwskiej FAM, Zakład Mleczarski FigAND, Zakład Masarski Krawczyk z Mleczkowa czy Zakłady Drzewne Zadobrze.
Radom może także służyć jako centrum logistyczne lub transportowe, dzięki sieci kolejowej (wiodącej do Warszawy, Łodzi, Krakowa i Lublina) i portowi lotniczemu Radom-Sadków. Miasto leży także na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych wschód-zachód i północ południe, przebiegają tu drogi 7, S7, 9, 12 i S12 oraz drogi wojewódzkie. Od 2015 roku działa także obwodnica Radomia.
Radom ceniony jest także ze względu na rozwój infrastruktury drogowej i wodociągowej, a także uzbrajanie nowych terenów pod inwestycje i poszerzane strefy ekonomicznej. Dodatkowym plusem jest bliskość położenia do Polski centralnej i do Warszawy, przy jednocześnie niskich kosztach zatrudnienia, wynajmu nieruchomości i prowadzenia działalności gospodarczej. Władze miasta stawiają także na rozwój sektora BPO/SCC (Radom Office Park, DHL), IT, (Market Sp. z o.o., czy Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów), przemysł i produkcję. W Radomiu działa także Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, specjalizujący się w kreowaniu innowacyjności w obszarze budowy i eksploatacji maszyn, bezpieczeństwa technicznego i ochrony środowiska oraz transferu zaawansowanych technologii do zastosowań przemysłowych. Na chwilę obecną gospodarka Radomia oparta jest przede wszystkim na małych i średnich przedsiębiorstwach działających w sektorach handlu, usług i produkcji. Działa tutaj Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej, Ogólnopolska Izba Branży Skórzanej, Bussines Centre Club Loża Radomska, Cech Rzemiosł Różnych, Radomskie Centrum Innowacji i Technologii, Klaster Rolno-Spożywczy Regionu Radomskiego oraz Radomski Klaster Metalowy. Z roku na rok wzrasta również atrakcyjność turystyczna terenów przylegających do Radomia.